Sotilaskotiyhdistykset

Suomessa toimii 37 rekisteröityä sotilaskotiyhdistystä (vuoden 2015 tieto). Sotilaskotiyhdistykset toimivat varusmiehen hyväksi ja tarjoavat mielekkään harrastuksen jäsenilleen. Sotilaskotiyhdistysten palveluksessa on 188 työntekijää. Sotilaskotien päivittäiset työt hoitaa palkattu henkilökunta yhdessä vapaaehtoisten sisarten kanssa.

Yhdistysten yhteystiedot



Dragsvik Soldathemsförening (1951)
Osoite:
Dragsvik Soldathem, Hus 10
10640 DRAGSVIK
Puhelin:
040 7099 984
Facebook:

Dragsvik Soldathemsförening

Sähköposti:
dragsvik.soldathem(ät)gmail.com
Puheenjohtaja:
Anne-May Asplund, anne-may.asplund(ät)iki.fi
Gsm. 045 6579566



Helsingin Sotilaskotiyhdistys (1918)
Osoite:
Pohjoiskaari 36 A, 00200 Helsinki
Puhelin:
050 562 9287
Kotisivut:
www.helsky.fi/
Sähköposti:
helsky.lauttasaari@kolumbus.fi
Puheenjohtaja:
Riitta Rainio, riitta.rainio(ät)elisanet.fi
Gsm. 050 5599 141


Hämeenlinnan Sotilaskotiyhdistys (1918)
Osoite: Parola 1 sotilaskoti,
13700 Parolannummi
Puhelin:
0299 442 990
Kotisivut:
Hämeenlinnan sotilaskotiyhdistys
Sähköposti:
kirsi.heikkila(ät)hmlsky.fi tai toimisto(ät)hmlsky.fi
Puheenjohtaja:
Liisa Suomilammi,
suomilammi(ät)pp.inet.fi
Gsm. 040 716 7418


Kajaanin Sotilaskotiyhdistys (1961)
Osoite:
Prikaatintie 97, 87500 KAJAANI
Puhelin:
0299 451 950
Kotisivut:
Kajaanin Sotilaskotiyhdistys
Sähköposti:
marja-leena.vaisanen(ät)sotilaskotikajaani.fi tai merja.merilainen(ät)sotilaskotikajaani.fi
Puheenjohtaja:
Maarit Rautiainen, maarit.rautiainen11(ät)gmail.com
Gsm: 044 937 1015
Puhelin:


Keuruun Sotilaskotiyhdistys (1965)
Osoite:
-
-
Puhelin:
-
Kotisivut:
-
Sähköposti:
-
Puheenjohtaja:
Marja-Leena Lähteenmäki
lenkku.lahteenmaki(ät)gmail.com
Gsm. 040 585 3513


Kontiolahden Sotilaskotiyhdistys (1934)
Osoite:
Yläsatamakatu 13, 80100 Joensuu
Puhelin:
0400 170 905
Kotisivut:
Kontiolahden Sotilaskotiyhdistys
Sähköposti:
kontiolahden.sode(ät)gmail.com
Puheenjohtaja:
Anna-Liisa Ala-Poikela, annaliisa.alapoikela (ät)gmail.com
Gsm. 044 035 9098


Kotkan Sotilaskotiyhdistys (1919)
Osoite:
-
Puhelin:
-
Kotisivut:
-
Facebooksivut:
-
Sähköposti:
-
Puheenjohtaja:
Kaisa Kankanen, kaisa.kankanen(ät)kymp.net
Gsm. 045 676 1944


Kuoreveden Sotilaskotiyhdistys (1969)
Osoite:
-
Puhelin:
-
Kotisivut:
-
Sähköposti:
mirjawaulu(ät)gmail.com tai sirkku.liukkonen@pp.inet.fi
Puheenjohtaja:
Mirja Waulu, mirjawaulu(ät)gmail.com
Gsm. 044 599 7151


Lappeenrannan Sotilaskotiyhdistys (1918)
Osoite:
Lappeenrannan Keskussotilaskoti, Väinö Valveen katu 4,
53900 LAPPEENRANTA
Puhelin:
045 129 6110
Kotisivut:
www.lappeenrannansotilaskoti.fi
Facebook -sivut:
Lappeenrannan Sotilaskotiyhdistys
Sähköposti:

sotilaskoti.lpr(ät)kolumbus.fi
Puheenjohtaja:
Mirja Järvenpää, puheenjohtaja(ät)sotilaskotilpr.fi
Gsm. 040 744 9497


Mikkelin Sotilaskotiyhdistys (1918)
Osoite:
Mikkelin sotilaskotiyhdistys ry, Vuorikatu 11 A 4, 50100 MIKKELI
Puhelin:
044 022 5381
Kotisivut:
Mikkelin Sotilaskotiyhdistys
Sähköposti:
sotilaskoti.mli(ät)surffi.fi
Puheenjohtaja:
Aila Väresmaa, aila.varesmaa(ät)pp.inet.fi
Gsm. 044 022 5380


Oulun Sotilaskotiyhdistys (1944)
Osoite:Torikatu 24 as 5, 90100 OULU
Puhelin: 040 701 1805
Kotisivut:
Oulun Sotilaskotiyhdistys
Facebook-sivut:

Oulun Sotilaskotiyhdistys

Sähköposti: sotilaskoti(ät)oulu.inet.fi

Puheenjohtaja:
Maria Vesterinen, anniina.vesterinen(ät)gmail.com
Gsm. 045 651 7685


Rajasotilaskotiyhdistys (1946)
Osoite: Onttolan sotilaskoti, Ampujantie 2,
80510 ONTTOLA

Puhelin:
040 738 2008
Kotisivut:
-
Sähköposti:
rajasotilaskotiyhdistys.ry(ät)gmail.com
Puheenjohtaja:
Hilkka Paloniemi
Gsm. 050 331 5844
Paikallisosastot: Helsinki, Ilomantsi, Imatra, Kuhmo, Kuusamo, Lieksa, Onttola, Parikkala, Rovaniemi, Suomussalmi



Riihimäen Sotilaskotiyhdistys (1924)
Osoite:
Riihimäen sotilaskoti, Varuskunta, Turusentie, 11310 RIIHIMäKI
Puhelin:
0299 445 984/045 869 0750
Kotisivut:
Riihimäen sotilaskoti
Sähköposti:
sotilaskoti.riihimaki(ät)gmail.com
Puheenjohtaja:
Arja-Liisa Mauno, arja-liisa.mauno(ät)mll.fi
Gsm. 040 744 2744


Rovaniemen Sotilaskotiyhdistys (1967)
Osoite:
Rovaniemen sotilaskoti, Someroharjuntie, 96960 ROVANIEMI
Puhelin:
0299 870 248/ 0299 870 247
Kotisivut:
www.sotilaskotiroi.fi
Sähköposti:
toimisto (ät) sotilaskotiroi.fi
Puheenjohtaja:
Vappu Alapeteri, vappu.alapeteri(ät)pp.inet.fi
Gsm. 0400 300 938


Sodankylän Sotilaskotiyhdistys (1959)
Osoite:
Sodankylän sotilaskoti,
Siilastie 18, 99600 SODANKYLÄ
Puhelin:
0299 870241
Kotisivut:
Sodankylän sotilaskoti
Sähköposti:
sodsky(ät)co.inet.fi
Puheenjohtaja:
Riitta Sassali, riitta.sassali(ät)hotmail.com
Gsm. 040 530 8172


Säkylän Sotilaskotiyhdistys (1963)
Osoite:
Säkylän sotilaskoti, Porilaistie 1, 27910 SÄKYLÄ
Puhelin:
0299 441 951
Kotisivut:
Säkylän sotilaskoti
Sähköposti:
sakylan.sotilaskoti(ät)sotku.fi
Puheenjohtaja:
Marja Syrilä, marja.syrila(ät)sotku.fi
Gsm. 045 352 6888


Turun Sotilaskotiyhdistys (1918)
Osoite:
Heikkilän Sotilaskoti, Rykmentintie 15, 20810 TURKU
Puhelin:
0299 300 400
Kotisivut:
Heikkilän Sotilaskoti
Sähköposti:
turun.sotilaskotiyhdistys(ät)pp.inet.fi
Puheenjohtaja:
Riitta Rikkonen, rrikkonen(ät)gmail.com
Gsm. 050 558 4023


Vaasan Sotilaskotiyhdistys (1919)
Osoite:
Vaasan Sotilaskotiyhdistys - Vasa Soldathemsförening ry,    
Artellikuja 2, 65100 VAASA
Puhelin:
(06) 317 3409, Gsm. 040 525 5546
Kotisivut:
-
Sähköposti:
-
Puheenjohtaja:
Pirjo Hämeenniemi, pirjo.hameenniemi(ät)pp.inet.fi
Gsm.  044 375 6189


Ähtärin Sotilaskotiyhdistys (1960)
Osoite:
-
Puhelin:
-
Kotisivut:
-
Sähköposti:
-
Puheenjohtaja:
Anneli Valkama, uunim(ät)sci.fi
Gsm. 040 586 7333


Haminan Sotilaskotiyhdistys (1919)
Osoite:
Haminan keskussotilaskoti, Kadettikoulunkatu 5
49400 HAMINA
Puhelin:
0299 461 941/ 0299 461 942
Kotisivut:
-
Sähköposti:
haminansotilaskotiyhdistys@gmail.com
Puheenjohtaja:
Hanni Kangasmäki, hanni.kangasmaki(ät)luukku.com
Gsm. 040 525 7337


Helsinki-Santahamina sotilaskotiyhdistys (2004)
Osoite:
Santahaminan sotilaskoti, Santahaminantie 15,00860 HELSINKI
Puhelin:
(09) 684 6368
Kotisivut:
Helsinki-Santahamina sotilaskotiyhdistys
Sähköposti:
sotilaskoti(ät)hssky.fi
Puheenjohtaja:
Sirpa Luostarinen, sirpa.luostarinen(ät)hssky.fi
Gsm. 040 5477 799


Jyväskylän Sotilaskotiyhdistys (1968)
Osoite: Yrjönkatu 24 B 21,
40100 JYVÄSKYLÄ
Puhelin:
-
Kotisivut:
-
Sähköposti:
-
Puheenjohtaja:
Sirpa Herve, sirpa.herve(ät)gmail.com

Gsm. 040 5445 680




Kauhavan Sotilaskotiyhdistys  (1931)
Osoite:

Puhelin:

Kotisivut:
-
Sähköposti:

-
Puheenjohtaja:
Marja-Liisa Plukka,
marjaliisa.plukka(ät)gmail.com
Gsm. 050 549 7136


Kokkolan Sotilaskotiyhdistys (1947)
Osoite:
Kokkolan sotilaskotiyhdistys ry, Kustaa Aadolfinkatu 78 as 12, 67200 KOKKOLA
Puhelin:
045 233 4837
Kotisivut:
Kokkolan Sotilaskotiyhdistys
Sähköposti:
kokkolansotilaskoti(ät)anvianet.fi
Puheenjohtaja:
Raili Aalto,
raili.aalto1(ät)gmail.com
Gsm. 0400 527 505


Korian Sotilaskotiyhdistys (1956)
Osoite:
Porvarinpolku 7A 4, 45610 KORIA
Puhelin:
-
Kotisivut:
-
Sähköposti:
-
Puheenjohtaja:
Heleena Sirén, heleena.siren(ät)gmail.com
Gsm. 040 7011 513


Kouvolan-Utin Sotilaskotiyhdistys (2002)
Osoite:
Utin sotilaskoti, Varuskunta rak 31, 45410 UTTI
Puhelin:
040 571 9158
Kotisivut:
Kouvolan-Utin Sotilaskotiyhdistys
Facebook:
Kouvolan-Utin Sotilaskotiyhdistys
Sähköposti:
kouvola(ät)sotilaskoti.inet.fi
Puheenjohtaja:
Tiina Utti, tiina.utti1(ät)gmail.com
Gsm. 040 7716 401


Lahden Sotilaskotiyhdistys (1920)
Osoite:
Kymintie 5 B, 15140 Lahti
Puhelin:
044 207 6800
Kotisivut:
Lahden sotilaskotiyhdistys
Sähköposti:
lahdensotilaskoti(ät)gmail.com
Puheenjohtaja:
Katriina Jouko, katriina.jouko(ät)phnet.fi
Gsm. 040 513 4260


Luonetjärven Sotilaskotiyhdistys (1939)
Osoite:
Luonetjärven sotilaskoti, PL 7
41161 TIKKAKOSKI
Puhelin:
0299 259 100
Kotisivut:
Luonetjärven sotilaskoti
Facebook -sivut:

Sähköposti:

sode(ät)luonetjarvensotilaskoti.fi
Puheenjohtaja:
Hanna Salakka, hanna.salakka(ät)luonetjarvensotilaskoti.fi
Gsm. 050 347 1014


Niinisalon Sotilaskotiyhdistys (1947)
Osoite:
Niinisalon sotilaskoti, Kotitie 32, 38840 NIINISALO
Puhelin:
0299 443 970
Kotisivut:
Niinisalon sotilaskoti
Sähköposti:
niisky(ät)sotilaskoti.com
Puheenjohtaja:
Marjo-Riitta Kemi, marjo-riitta.kemi(ät)sotilaskoti.com
Gsm. 0500 830 818


Porin Sotilaskotiyhdistys (1945)
Osoite:
Presidentinpuistokatu 23 as 2, 28130 PORI
Puhelin:
-
Kotisivut:
-
Sähköposti:
-
Puheenjohtaja:
Sirkka Mahkonen, sirkka.mahkonen(ät)pp.inet.fi
Gsm. 0400 517 282


Rannikkosotilaskotiyhdistys (1918)

Osoite: Rannikkosotilaskotiyhdistys ry, Katajanokankatu 4 D 27, 00160 HELSINKI

Puhelin:
040 350 9053
Kotisivut:
Rannikkosotilaskotiyhdistys
Sähköposti:
yhteydenotot(ät)rannikkosotilaskotiyhdistys.fi
Puheenjohtaja:
Maritta Sariola, sariolamaritta@hotmail.com
Gsm. 040 7425 413
Paikallisosastot:  Hanko, Kyminlinna, Loviisa, Selkämeri, Suomenlinna, Turku ja Upinniemi



Rissalan Sotilaskotiyhdistys (1940)
Osoite:
Kuninkaankatu 22 A, 70100 KUOPIO
Puhelin:
029923 4050
Facebook:
Rissalan Sotilaskotiyhdistys
Sähköposti:
rissalansotilaskoti(ät)hotmail.com
Puheenjohtaja:
Tiina Brunell, tiina.brunell(ät)gmail.com
Gsm. 050 688 40


Seinäjoen Seudun Sotilaskotiyhdistys (1970)
Osoite:
-
Puhelin:
-
Kotisivut:
-
Sähköposti:
-
Puheenjohtaja:
Tanja Bergström, tanja.bergstrom(ät)evl.fi
Gsm. 044 7795 840


Sotilaskotiperinneyhdistys (1994)

Osoite:
Parola 1, Sotilaskoti,13700 Parolannummi

Puhelin:
-
Kotisivut:
www.sotilaskotiperinneyhdistys.fi
Sähköposti:
sotilaskotiperinne(at)gmail.com
Puheenjohtaja:
Riitta Sompa-Hokkanen, riitta.sompa-hokkanen(ät)kolumbus.fi
Gsm. 040 563 3228



Tampereen Seudun Sotilaskotiyhdistys (1956)
Osoite:
Pirkkalan sotilaskoti, Varuskunnantie 274, 33960 Pirkkala
Puhelin:
(03) 369 7244
Kotisivut:
Tampereen Seudun Sotilaskotiyhdistys
Sähköposti:
pirkkalansotilaskoti(ät)gmail.com
Puheenjohtaja:
Anne Niska, anne.niska(ät)gmail.com
Gsm. 040 776 2531


Tuusulan Sotilaskotiyhdistys (1919)
Osoite:
Tuusulan sotilaskotiyhdistys ry, PL 5, 04401 Järvenpää
Puhelin:
(09) 275 3481
Kotisivut:
Tuusulan Sotilaskotiyhdistys
Sähköposti:
-
Puheenjohtaja:
Hannele Lindsten, hannele.lindsten(ät)kolumbus.fi
Gsm. 0400 659 040


Valkealan Sotilaskotiyhdistys (1966)
Osoite:
Valkealan sotilaskoti, Välikuja
46140 VEKARANJÄRVI
Puhelin:
0299 431 964
Kotisivut:
Valkealan sotilaskoti
Sähköposti:
vekaranjarvi(ät)sotilaskoti.org
Puheenjohtaja:
Pirjo Henttu, henttupirjo(ät)gmail.com
Gsm. 050 365 6323